Existujú zdravé hádky?

03/01/2018
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Vedeli ste že existujú "zdravé" a "nezdravé" hádky?

  Počkať, počkať chcete mi tvrdiť že existujú i pozitívne hádky - zdravé hádky? Nedáva vám to zmysel? Poďme sa na to spolu pozrieť bližšie... Ruku na srdce, poznáte pár, ktorý sa nikdy nehádal? Ja nie, a vy? V minulom článku: Čo vytvára uspokojivý vzťah som rozobral tému vzťahov z úplne iného pohľadu. Dnes pohľad zmením.

 

Pravdou je, že boj s partnerom rozhodne nie je znakom toho, že váš vzťah je odsúdený na zánik.

V skutočnosti bojujú najšťastnejšie páry - ak  "boj" hádka prinesie riešenie, vzťah sa posilní.   Niektoré spory, môžu skutočne pomôcť odvrátiť väčšie konflikty a zápasy, ktoré majú za následok pozitívne riešenie, môžu viesť k väčšej spokojnosti so vzťahom. Ale to je len vtedy, ak je "hádka zdravá". Nezdravé hádky sú pre dôvod ktorý sa nedá zmeniť, alebo niečo nepatrné na to, aby spôsobilo napätie alebo niečo „zlé“ vo vzťahu.  

Vyhodnoťte svoj vlastný vzťah,  a objavte rozdiely medzi zdravými a nezdravými hádkami.

 

Nezdravé: bojujete v záujme boja – „hľadáte si dôvod“

  Z tohto druhu boja nemôže prísť nič pozitívne, pretože nemôže prísť ani žiadna zmena. "Hádať sa preto, čo sa stalo predtým, ako ste boli vo vzťahu, nemá zmysel. Napríklad, nemôže to byť teraz zmenené a nemá to s vami nič spoločné," hovorí expertka vzťahy Margaux Cassuto.

 

  Povedzme, že sa rozhodnete hádať, pretože váš terajší partner minul pred piatimi rokmi peniaze na drahú dovolenku, namiesto šetrenia do budúcnosti. Ak ste neboli v tom čase spolu, nemá to s vami nič spoločné a rozhodne to nemôžete zmeniť. Tak prečo riešite niečo čo sa stalo? Zbytočne tým iba strácate energiu.

 

Zdravé: Hádate so vzájomným aktívnym počúvaním

  Dr Jess O'Reilly, rezidentný sexuológ pre Astroglide, hovorí, že menej záleží na tom, prečo sa hádate, a viac na tom, ako sa hádate. "Zdravé nedorozumenie zahŕňa aktívne počúvanie a snahu porozumieť perspektíve vášho partnera a mať pozitívnu interakciu, aj keď nesúhlasíte," hovorí.

 

"Napríklad, môžete svojmu partnerovi dovoliť, aby ste vedeli, že ich máte radi a chcete vyriešiť tento problém." Skôr, než sa vám podarí reagovať, akékoľvek fyzické náklonnosti, prestávky alebo rozjímanie a pokus o to, pozitívnejšia, produktívnejšia skúsenosť pre vás oboch.  

 

 

Nezdravé: nezrelý boj

  Tento druh boja zvyčajne zahŕňa konverzáciu – „zabíjajúcich“ vyhlásení tipu ako: "Myslím, že by som mal proste odísť," "Bezo mňa by si bol šťastnejší," alebo, "No, aspoň Ja nerobím X." O'Reilly tvrdí : "Tieto typy výrokov sú nielenže detinské, ale neposúvajú rozhovor a určite nie sú podopreté láskou.

 

Zdravé hádky vám umožňujú uvoľniť napätie, s cieľom zlepšiť váš vzťah a prehĺbiť milujúce spojenie. "

 

 

Zdravé: bojovať proti zraneným citom

  Pre vás a vášho partnera je dobre rozprávať sa o tom čo vás „zraňuje“. Pretože inak neexistuje žiadny spôsob, aby ktorýkoľvek z vás vedel, čím zraňuje toho druhého.

 

"Povedzme, že ste zistili, že váš partner bol v kontakte so svojím ex-partnerom. Vám toto zistenie spôsobuje nepríjemné pocity, ale keď ste mu o tom povedali, úprimne sa vám ospravedlní a sľúbi, že sa to už nikdy nebude opakovať.

 

  " Cassuto hovorí: Je zdravé že sa to stalo, pretože partner pochopí, čo bolo škodlivé, a to pomohlo zabrániť tomu, aby sa znova opakovalo.
 

 

Nezdravé: Koho je to vina? Kto je na vine?

  Keď sa hádky stanú lovom toho, kto je na vine, je nemožné dosiahnuť pozitívne riešenie, hovorí vzťahová terapeutka Alice Robertsová. Ukazovanie prstom a sústredenie sa na chyby druhého nič nerieši. Namiesto toho, aby ste počúvali, ako sa váš partner cíti, sa zameriavate na seba.

 

Čo následne vedie len k viacerým nezhodám. Tento nesúlad medzi vami sa nakoniec premení na zlomyseľnú špirálu.
 

 

Zdravé: Bojujte s plánom

 

  Cieľom je nájsť spoločné riešenie, alebo vytvoriť nové riešenie. Zdravé spory vo vzťahu sa riešia tak, že sa zameriavajú na situáciu, s ktorou sa stretávajú. Partneri vystupujú voči problému ako tím. To zvyčajne vedie k rozlíšeniu alebo aspoň k lepšiemu pochopeniu vzájomných pocitov.

 

  Koniec zdravého sporu by mal skončiť s riešením, alebo rozhodnutím o tom, ako sa posunúť vpred lepším, pozitívnejším a viac milujúcim spôsobom.
 

 

Nezdravé: boj, ktorý sa mení osobný

  Ak váš partner používa slová, ktoré vás osobne napadnú, znižujú alebo vás zahanbia, je to veľký problém, hovorí Roberts. "Tieto druhy útokov sú znakom toho, že váš partner nevie, ako sa cítiť bezpečne vo vzťahu, v ktorom má ich partner odlišné názory alebo názor ako oni."

 

  Inými slovami, uchýlia sa k tomu, aby u vás vyvolali neistotu, pretože nie ste úplne rovnakí. Alebo je to spôsob, ako uvoľňujú hnev alebo frustráciu  pre problémy vo vzťahu. Bez ohľadu na to čo vám partner povie, je tento druh boja vždy o niečom hlbšom, než sa zdá.  

 

 

Zdravé: hádky kvôli peniazom

  Peniaze sú veľkou príčinou nesúhlasu v mnohých vzťahoch (v skutočnosti výskum ukazuje, že je to hlavná príčina stresu vo vzťahoch a často to vedie k rozvodu) a takmer každý pár sa občas háda kvôli peniazom. Keďže je tento boj v podstate nevyhnutný, je dôležité, aby sme sa naučili, ako ho produktívne spochybňovať.

 

  Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je priblíženie sa k problému ako problému, ktorý vy dvaja vyriešite spoločne a nie ako súťaž, aby ste zistili, kto môže získať viac alebo robí viac.
 

 

Nezdravé: zneužívanie hádok

  Či je zneužívanie fyzické, verbálne, duševné alebo emocionálne, odborníci súhlasia s tým, že nezdravé hádky sú tie, v ktorých jeden alebo obaja partneri nekonajú "spravodlivo" a „dávajú rany pod pás“, či už úmyselne alebo neúmyselne.

 

Tento typ násilného boja by nikdy nemal byť povolený a ak je to niečo, čo často zažívate, je na čase rozísť sa. Zdroj: stylecaster.com   Ak sa tak naozaj stane mohol by vám pomôcť článok: Ako sa vyrovnať s rozchodom neskôr článok Nová láska   Ak sa vám môj článok páčil dajte mu lajk alebo ho zdieľajte!

No active "ca-sidebar-13312" sidebar
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram