Všimol som si, ako sa stala modernou myšlienka osobného rozvoja, práca iba na sebe a úspech celkovo. V reklame je to takto: úspech = peniaze + vzhľad. Táto myšlienka sa často využíva v reklamách - atraktívny muž okolo tridsiatky opretý vedľa drahého auta, na ruke drahé hodinky a v náručí krásna žena.
Vo filmoch podobný scenár. Zamýšľal si sa prečo? Možno preto, aby v tebe vzbudili túžbu po zobrazených veciach. Tieto reklamy majú za úlohu v tebe vzbudiť pocit, že po získaní týchto vecí získaš i ženu - partnerku, šťastie. Emócie predávajú.
Jedna vec ma na tom celom prekvapila. Ako by mal na sebe pracovať len muž. Má byť atraktívny, dobre zabezpečený, v dobrej kondícií a neviem čo všetko. Žena je akoby z toho celého “sebarozvoja” vynechaná. Žena je skôr zobrazovaná ako krásna bohyňa, ktorú má muž priam uctievať a snažiť sa ju “zaujať”, “získať” tým, aký je super.
Potom sa ľudia čudujú, že sa množia depresie - muži sa cítia “málo dobrí” a ženy málo atraktívne. Lebo na sebe málo “pracujú”.
Žena, podľa tejto logiky, má byť takmer pasívna a len si “vyberať” vhodného partnera. Muž si ju má získať tým, aký je úžasný a čo všetko dosiahol. Všimol som si, že sa hojne táto myšlienka tlačí do popredia najmä na Slovensku.
Slogan by mohol znieť takto: „Verím, že prácou na sebe môžu muži ženy priťahovať prirodzene bez toho, aby ich naháňali…“
Ja mám na to iný názor. Je to skôr myšlienka, ktorej verí väčšina. Veríme jej preto, lebo je v nás zakorenená tak hlboko ako korene duba v zemi. Pomohli tomu filmy, knihy a práve takéto stránky, ktoré to propagujú. Znie to tak logicky a racionálne.
Doba sa zmenila. Žijeme v 21 storočí. Je už dávno preč doba, kde muž je živiteľ rodiny a žena sa stará iba o domácnosť.
Ak je žena šikovná a vzdelaná, môže mať príjem kľudne vyšší než muž - t.j. nie je finančne/zdrojovo “odkázaná” na muža. Spoločnosť sa čoraz viac zrovnoprávňuje. Či sa ti to páči alebo nie. Podľa môjho názoru by mal byť muž a žena na približne jednej úrovni. Lebo pokiaľ nie, jeden z nich sa môže ľahko cítiť menejcenný, či dokonca nešťastný.
To, že momentálne niekoho nepriťahuješ, neznamená, že máš nízku hodnotu, možno len nemáš to, čo daný človek považuje za atraktívne. Nikdy sa nebudeš páčiť každému, nech budeš pracovať na sebe akokoľvek tvrdo. Ty si hodnota!
Ak chceš dačo dosiahnuť, musíš sa o to pričiniť sám alebo sama. Byť aktívny a nečakať naivne na “zázrak”. Len tým alebo len prevažne tým, že budeš na sebe “pracovať”, partnera či partnerku nenájdeš...
Obsah
“Zoznamovanie a marketing majú veľa spoločného.” Túto myšlienku mi dal už dávnejšie môj kamarát Jano, keď sme sa bavili pri pive, prečo sa niektoré ženy viac neozvú, prípadne sa nechcú stretnúť.
Povedal mi vtedy takéto prirovnanie: “Predávaš zákazníkovi niečo, čo nechce od teba kúpiť. Nechce kúpiť preto, že tvoj produkt ho nezaujal - nie preto, že je nekvalitný. Nie je tvoj vhodný zákazník.” Mal úplnú pravdu. Ako to vnímam ja, ti vysvetlím na niekoľkých analogických (názorných) príkladoch - prirovnaniach.
Predávaš v podstate sám seba. Ak si žena, “ponúkaš sa” potenciálnym “zákazníkom”. Kde je teda problém? Zlepšuješ “produkt - seba”. O tom je celé zlepšovanie sa a osobný rozvoj. Paradoxne, to je ten problém - zlepšuješ hlavne seba - produkt. Ale to nestačí!
Vysvetlím ti to na príklade: Určite poznáš telefón iPhone od firmy Apple. Teraz si predstav, že by Apple od začiatku len stále dookola vylepšoval iba produkt - tj. iPhone.
Nemal by žiadnu reklamu, zákaznícku podporu … proste doslova žiaden marketing. Bola by to v podstate „no name“ značka! Mal by podľa teba iPhone úspech? Nikto by o ňom takmer vôbec nevedel. A takmer určite by si ho málokto kúpil.
Príklad 2: Keď som začínal s rýchlym rande, naivne som si myslel, že mám dobrý produkt. Keď ho “zlepším”, ľudia sami ho budú chcieť prirodzene. Spustil som moju prvú stránku. Zopár ľudí sa mi prihlásilo, a tým to skončilo, ďalší ľudia už potom nie…
Prečo? Nemal som marketing. Žiadnu fan page, články, proste nič. Mal som “len” produkt. Ak budeš pracovať hlavne na sebe, zlepšuješ hlavne produkt! Ak by si mal i najlepší produkt na svete, hneď ho kúpi len malé percento ľudí.
Marketing “produktu” teba (aspoň ako to vnímam ja) prebieha v týchto krokoch:
7. Obchodné stretnutie - stretnutia - rande, randenie.
Áno aj nie. Marketing - spoznávanie a zvádzanie je rovnako, ak aj nie dôležitejšie než produkt “vy”. Zaujímavé je, že existuje ďalšia skupina ľudí, čo si myslia, že sa zlepšia v zoznamovaní a zvádzaní a prinesie im to dlhodobé výsledky.
Žial nie. Je to len druhý opačný extrém. Je to, ako keď si kúpiš zemiakové lupienky v peknom, ale nafúknutom obale. Obal je pekný, ale žiaľ vo vnútri takmer nič nie je... Zoznamovanie je v podstate práca na “iných” (zlepšovanie sa v sociálnych zručnostiach), nie na sebe.
Zatiaľ, čo osobný rozvoj je práca na sebe, prípadne na vlastnostiach, ktoré pomôžu mne a nie iným. Predstav si znova Apple a ich iPhone. Zájdem do druhého extrému. IPhone by sa vôbec v ničom nezlepšil, mal by rovnaký displej, batériu, dizajn - proste všetky parametre rovnaké.
Ale mal by veľmi dobrý marketing - reklamu, stránku… Aké by boli podľa teba predaje? A ak by boli boli ľudia spokojní? Asi nie. Lebo by marketing sľuboval to, čo nemôže splniť. Teda ak zapracujem na produkte - sebe a predaji - zoznamovaní a zvádzaní, budem mať úspech? Chýba posledný kúsok skladačky, a to vhodný zákazník.
Teraz si predstav znova inú situáciu. Si žena, ktorá má 44 rokov, si pekná a inteligentná. Ľahko sa spoznávaš s novými ľuďmi. A rozhodneš sa ísť na študentskú diskotéku. Aké budú podľa teba výsledky? Chabé. Prečo? Pretože síce je produkt - ty kvalitný, a i marketing je dobrý – pre ženy vzhľad. No žiaľ prezentuješ “produkt” nevhodným zákazníkom, mladým študentom.
Iný príklad. Zas si pomôžem s iPhonom. Predstav si že Apple vyvinie skvelý iPhone. Spustí veľmi pútavú reklamnú kampaň a zameria sa na chudobnú Indiu. Aké budú podľa teba výsledky? Odpovedáš správne - zlé. V Indii je všeobecne chudoba - ľudia si kupujú lacné mobily, a nie drahé iPhony.