Nízke sebavedomie vo vzťahu môže vytvoriť veľké množstvo problémov.
Medzi najčastejšie patria:
Hádky
Žiarlivosť
Neschopnosť prijať chybu a vinu hádzať na partnera
Urážlivosť...
Niektoré z týchto chýb a správaní ktoré sú spomenuté v tomto článku nájdeš aj v článku: 10 chýb, ktoré zaručenie odplašia kvalitného muža. Čím je vyššie naše sebavedomie, tým viac sme ochotní formovať hodnotné, než toxické vzťahy. Dôvod je, že rovnaké sa priťahuje. Zdravie je priťahované k zdraviu.
Najlepšie sa cítime s podobnými ľuďmi ako sme my sami. Ľudia s vyšším sebavedomím priťahujú ľudí s taktiež vyšším sebavedomím. Nevidíme veľkú lásku takisto medzi inteligentným človekom a hlúpym. Ak stretneš človeka s podobným sebavedomím ako máš ty, vnímaš to akoby ste si boli „súdení “. Sebavedomie nezískaš „úspechom“, vychádza proste z teba.
Získaj sebavedomie ešte dnes!
Obsah
Mal by si sa ospravedlniť, ak niekoho zraníš alebo urazíš. Nie za banality, že si rozlial vodu, povedal si niečo nejasne a podobne.
Ľudia s hlbokou neistotou a nízkym sebavedomím sa necítia hodní lásky, boja sa, že stratia toho druhého takmer stále. To vedie k „zvláštnemu“ správaniu. Priveľa volania, písania, prehnaná kontrola toho druhého a podobne.
Je veľký rozdiel diskutovať situácie vo vzťahu – kam ísť na dovolenku a podobne. Pokiaľ sa to zvrtne na pýtanie si povolenia na takmer hocičo, začne to liezť partnerovi na nervy a môže to potenciálne viezť aj k rozchodu, ak sa k tomu pridružia aj iné okolnosti. Človek, ktorý si pýta povolenia, neverí vo svoje schopnosti správne sa rozhodnúť, a preto hľadá schválenie u ostatných.
Arogancia je ako maska nízkeho sebavedomia. Naoko sa hráme na sebavedomých – akoby sme boli lepší ako všetci ostatní . Maskou sa snažíme zakryť aký naozaj sme, pretože sa bojíme, že by nás ostatní neakceptovali.
Ľudia, ktorí sú chladní sa boja mať dôveru voči iným ľudom. Je to obranný mechanizmus, aby k sebe nepustili bližšie ľudí, aby im náhodou neublížili. Ľudia so zdravým sebavedomím s neboja nechať dostať si iných pod kožu.
Podvádzanie sa môže stať pre viac dôvodov, ale je často späté s nízkym sebavedomím. Je to vlastne seba-sabotáž. Ľudia, ktorí sa cítia nehodní, nemilovaní môžu nájsť mnoho ciest ako zničiť potencionálne vážny vzťah zahrňujúc podvádzanie. Podvádzanie je aj cesta ako sa cítiť lepšie, ak má niekto nízke sebavedomie. Na krátko sa cítia lepšie.
Cieľom klamstiev je vytvorenie lepšieho „ja“ alebo, aby sa tí druhí cítili lepšie pretože budú počuť to, čo chcú počuť.
Ľudia s nízkym sebavedomím sa necítia byť hodní lásky a myslia si, že aby ich ten druhý mal rád, musia si ho „kúpiť“ darmi, večerami a podobne.
Každý sme občas citlivý, inak by sme boli psychopati. No ak nevinná otázka - objednala si jedlo, alebo si ho sama varila - spustí u teba plač, niečo nie je v poriadku. Samozrejme prehnane citlivo sa správať vedia aj muži. Napríklad sa urazia na to - joj ty si pribral – muž ostatne ako zarazený.
Každý by mal mať hranice, lebo ak ich nemá, potom sa k nemu budú správať bez rešpektu. Ľudia s nízkym sebavedomím sa môžu straty partnera báť až tak, že radšej budú akceptovať aj neprimerané správanie, a to nie je dobré pre zdravý vzťah.
Toto poznám zo svojho okolia. Niekto si nájde priateľku a zrazu sa „zmení“, prestane sa venovať športu, stretávať s kamarátmi a podobne. Vzťah má obohacovať tvoj život nie ho definovať!
Začnú sa starať o partnera akoby bol jediný človek na svete. Ľudia potrebujú aj odstup a vedieť sa postarať aj o seba. Láska sa nezískava „službičkami“...
Nemusíme ísť na večeru, ak nechceš. A podobne. Správajú sa tak, akoby na ich názore veľmi nezáležalo, ale iba na tom, čo povie partner.
Choď za svojimi cieľmi a ja ostanem tu, a budem ťa povzbudzovať. Každý by mal mať svoj život a svoje ciele. Sebavedomie je aj viera, že si dokážem naplniť svoje ciele, nielen tešiť sa z toho, že ten druhý si naplnil svoje ciele.
Boja sa tak veľmi, že nie sú dostatočne atraktívni, že väčšinu svojej pozornosti sústredia na to, aby vyzerali dokonale. Majú strach, že ten druhý by ich nemal rád keby videl ako naozaj vyzerajú, že by neboli akceptovaní.
Niektorí ľudia s nízkym sebavedomím potrebujú stálu lásku a pozornosť. Je to ako čierna diera na lásku. Nikdy jej nebude dosť. Budú obviňovať druhých, aby mali ich pozornosť, vytvoria drámu aj z maličkosti. Nie je to vôbec zdravé.
Po pár stretnutia plánujú spoločnú budúcnosť, vo vzťahu sa chcú nasťahovať a predstavujú si ďalekú budúcnosť. To nie je osud, ale chorobná túžba po naplnení prijatia a „lásky“.
Ak mám niekoho naozaj rád, poviem mu to do očí, alebo napíšem, prípadne zavolám. Celý „svet“ nemusí vedieť, že teraz mám veľmi, veľmi rád Janku a o mesiac Katku. Chválenie sa „láskou“ je len potreba obdivu od ostatných, prípadne o „nahnevaný sa“ na ex-partenera a podobne. Príliš veľa času zdieľania na sociálnych médiách môže mať negatívny dopad na tvoj vzťah, takže pozor!
Nízke sebavedomie je jed pre vzťah. Kto nemiluje dostatočne seba, nedokáže milovať ani iných. Nízke sebavedomie nie je našťastie niečo nemenné. Každý sa občas cíti menej sebavedomo inokedy viac.
Dôležité je všímať si ako sa správame a hľadať spôsoby ako to zmeniť / zlepšiť. A aj preto som sa rozhodol pomôcť ľudom získať zdravé sebavedomie. Pripravujem kurz: Zdravé sebavedomie. Ak ťa téma sebavedomia zaujíma viac klikni na link: Zdravé sebavedomie!