Obsah
Oxytocín (hormón) je molekula dôvery a morálky (niektorý ľudia ho volajú aj hormón lásky alebo šťastia). Pri činnostiach ako je tanec, masáž a pod. sa vytvára v tele oxytocín. S vyššou hladinu sa prejavuje u ľudí viac empatia. Ak spravíme niekomu niečo nepríjemné cítime sa viacej nepríjemne ak naopak niečo príjemné cítime sa viac príjemne. Zaujímavé však?
Uvoľňovanie oxytocínu na podnet negatívne ovplyvňuje v bežných situáciách najčastejšie stres. Takže veta buď v pohode sám sebou je omnoho viac pravdivá ako sme si mysleli... Čiže čím máte väčší stres – tým máte nižšiu hladinu oxytocínu a tým ste vnímaní ako menej dôveryhodný! Kto by sa asi chcel stretávať s nedôveryhodným človekom?
Rýchlejšie sa „spojíte“ s ľuďmi
Vaše vzťahy budú silnejšie
Zarobíte viac peňazí
Môžete byť s ním:
Lepší rodičia
Lepší priatelia
Lepší partneri
Paul Zak tvrdí že prejavy štedrosti je pravidlo číslo jedna vo vzťahoch. „Kto chce partnera ktorý je sebecký a zaujatý sám sebou?“ – Paul Zak.
Jedna štúdia poukazuje na to že, oxytocín by mohol byť významným faktorom pre muža (či ženu) usadiť sa - a byť monogamný. Oxytocín je prezývaný aj híčkací hormón. Takže už viete čo robiť ja na schôdzkach viac však? No predsa dotýkať sa...
Emocionálne videá: sledovaním takýchto videí sa môže zvýšiť hladina oxytocínu v priemere o 47%
Dotyky: potrasenie ruky, chytenie za ruku, pohladenie, objímanie a pod. Nikdy nepodceňujte silu dotykov! Pomôžu vám budovať silnejšie spojenie.
Písanie: áno čítate správne aj to. Pokiaľ si píšete s niekým cez internet a máte už „určitý vzťah“ s dotyčnou osobou zdvihne sa hladina oxytocínu o 13%
Očný kontakt: respektíve pohľad do očí a tváre je ďalšia cesta ako zvýšiť oxytocín, čo je jeden z dôvodov prečo je dôležitý očný kontakt pri networkingu.
Masáž: Výskum ukázal že ľudom ktorý dostali masáž mali o 9% zvýšenú hladinu oxytocínu a ich ochota dávať bola o 243% viac!
Smiech: Keď sa smejeme s niekým, naše telo spúšťa všetky druhy – zbližovacej odozvy (vytvára sa medzi nami „puto“).
Náš článok je inšpirovaný článkom Sciene of trust zo stránky Science of people. Páčil sa vám článok? Ak áno zdieľajte ho ďalej! Čo si o tom myslíte vy?