Strach zo vzťahu ktorý bráni tvojej láske

30/04/2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Strach zo vzťahu sa väčšinou vytvorí po zlých skúsenostiach. Nevere, násilí či inému zlému zaobchádzaniu. Človek sa tým snaží chrániť tak, že sa vzťahom vyhýba a nikoho „nechce“. Radšej budem sám, radšej budem sama. Možno ťa opantal strach, strach zo sklamania, hádok, klamstiev, výčitiek... Môže to byť ale aj prejav nízkeho sebavedomia. So sebavedomým ti môže pomôcť kurz zdravé sebavedomie.zdravé sebavedomie.

Ver mi, nie si v tom sám či sama. Zažili to mnohí pred tebou. Zakaždým to bolo v niečom iné a je ťažké porovnávať nepríjemné zážitky a pocity rôznych ľudí. Jedno majú ale všetci títo ľudia spoločné. Je to uzatvorenie sa pred láskou a strach tak veľký, že ich ovláda.  Úzkosť že ich zas niekto zraní. Tak radšej žiaden vzťah nechcú lebo majú strach.

...

Strach je dobrý sluha, ale zlý pán. Blokuje ťa. Tvoje myslenie, konanie. Tvoju podstatu. Pre väčšinu ľudí vzťah nie je nič svetoborné. Je pre nich prirodzený ako dýchanie. Nedovoľ strachu vyhrať nad tebou. Si silnejší ako si myslíš! Len musíš objaviť svoju silu čeliť strachu.

Máločo je tak stresujúce ako neistota vo vzťahu. Keď si nie si istá svojim partnerom môžeš sa cítiť ako na húsenkovej dráhe emócií a pochybností.

Ako prekonať strach zo vzťahu

vystrašená žena

Nezáleží čo spôsobilo strach zo vzťahu, je to možné prekonať. Základ je urobiť rozhodnutie – chcieť urobiť zmenu. Človek ktorý trpí strachom zo vzťahu nemusí trpieť a byť ním obmedzený celý život. Riešenie existuje ale nemôžu to za teba riešiť iní ľudia.

Je mnoho stratégií ktoré môžu pomôcť prekonať strach zo vzťahu v závislosti od závažnosti úzkosti. Ak je to tak vážne že ti bráni aby si vôbec šla / šiel na rande je možno vhodný čas na psychoterapiu. Vzdelaný a skúsený terapeut ktorý vyriešil aj iným strach zo vzťahu ťa môže dobre pochopiť a pomôcť ti prekonať strach zo vzťahu.

 

Poradenstvo môže byť vhodné pre každého kto prešiel celým radom vážnych vzťahov len aby ich skončil keď tento vzťah nemohol posunúť vyššie. Terapeut ti pomôže pochopiť  že „dokonalý“ vzťah neexistuje a že všetky si vyžadujú starostlivosť – „budovanie“ a pozornosť. Osoba sa tiež na terapii naučí, že otvorená komunikácia so svojím partnerom zníži pravdepodobnosť, že v budúcnosti nastanú nejaké nepríjemné prekvapenia alebo problémy s dôverou.

Niektorí ľudia s miernejšími problémami môžu získať podporu a pomoc pre svoje obavy prostredníctvom online podpornej skupiny pre otázky vzťahov. Môžu ti pomôcť aj tieto knihy (sú v angličtine a nie som si istý či sú vôbec preložené):

Príčiny strachu zo vzťahu

žena zakrývajúca sa paplónom

Dôvody úzkosti zo vzťahu sú rôzne. Mnoho ľudí hlavne zažilo zlý vzťah alebo v ich okolí odpozorovali nefunkčné vzťahy (medzi rodičmi a kamarátmi...)

Ostatné bežné dôvody sú:

  • Strach že vzťah skončí náhle
  • Strach že nebudem v „správnom“ vzťahu
  • Strach že budem mať nezdravý vzťah
  • Problémy s dôverou
  • Trauma z detstva
  • Komplikované rodinné vzťahy

Záver:

Strach zo vzťahu je možné prekonať. Prvý krok k pozitívnej zmene a v myslení je otvorenie sa voči zmenám. Ak nájdeš odvahu na prvý krok- blahoželám, si na dobrej ceste prekonať strach zo vzťahu. Pomôcť by ti mohol napríklad článok: Ako si nájsť partnera po tridsiadke ale nebrať prvého čo príde.

No active "ca-sidebar-13312" sidebar
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram