Najväčší zabijak vzťahov

10/04/2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Čo je podľa teba najväčší „zabijak“ vzťahov? Nevera? Peniaze? Nedôvera? Podľa mňa je najčastejší dôvod „úmrtia“ vzťahu komunikácia, resp. ne-komunikácia. Samozrejme to nie je jediný dôvod – každý rozchod má  viaceré príčiny – napríklad k nevere viedla nespokojnosť so vzťahom, spojená so zlou komunikáciou.

 

V minulom článku: Existujú zdravé hádky? som sa zamýšľal či hádky sú vždy len zlé. Prišiel som k záveru, že nie pokiaľ, výsledkom hádky je riešenie príčiny hádky. Vtedy to vzťah „utuží“ a zlepší. Dnes sa pozriem skôr na spôsob komunikácie.

Podľa čoho spoznám, že moja komunikácia vo vzťahu nefunguje?

Uvediem niekoľko príkladov zlej či nevhodnej komunikácie. Možno si po prečítaní niektorých povieš: „Aha toto sa mi už stalo!“

Nechaj to tak!

Ak niekto z dvojice povie túto vetu znamená to ,že to „nechce viac riešiť“. V skutočnosti tým ale nič nevyriešil. Namiesto riešenia „problému“ nastáva ticho a obaja sa snažia tváriť, že sa nič nestalo, prípadne že sa to „vyriešilo“ a nemá význam sa o tom viac baviť.

 

Žiaľ, len sa to zhoršilo. Kto vysloví vetu: „Nechaj to tak!“ sa môže cítiť vnútorne nahnevaný, frustrovaný alebo nespokojný s partnerom. Signalizuje to aj strach z hádky prípadne vyostrenia konfliktu. Je to v podstate strkanie hlavy do piesku alebo útek od „riešenia“.

 

To určite!

Výčitka často prichádza ako vyvrcholenie hádky. Ukážeš tým partnerovi že mu neveríš, že ty máš pravdu a nie on. Zároveň to môže signalizovať urazené ego, neistotu. Posledný no neveľmi dôležitý dôvod čo ma napadá je – domýšľanie si...

 

Domýšľam si, že ma partner nemá už rád, podvádza ma... Potom prichádzajú na rad výčitky. Paradoxne imaginárna nevera môže viesť k nevere skutočnej...

 

 

To si nevieš domyslieť?

Takáto veta je absolútny „zabijak“. Rozprávate sa spolu a „zrazu“ partner nevie, čo od neho chceš... Ty mu s výčitkou povieš: „To si nevieš domyslieť? No neviem zatiaľ, neviem čítať myšlienky!“ môže znieť odpoveď.

 

Mnoho ľudí si myslí, že keď sa s niekým dlho pozná, prípadne sa ľúbia, vie „čítať“ tomu druhému myšlienky. Bolo by super, keby to bola pravda. Niečo také je možné jedine vo filme. Občas si niečo môžeš „domyslieť“ a trafiť sa, no častejšie sa môže stať že sa „netrafíš“ a tým vznikne nedorozumenie a či zbytočná hádka.

 

Rozprávate sa spolu naživo čoraz menej...

Niektoré sa vzťahy sa dostanú do slepej uličky potom, ako sa partneri rozprávajú čoraz menej. Vyhýbajú sa komunikácii kvôli strachu z nového konfliktu, nedôvere, nechuti...

 

Dôvodov môže byť viac. U niektorých párov sa to môže pretaviť na neosobnú komunikáciu. Občas si napíšu a keď sa stretnú naživo takmer vôbec sa spolu nerozprávajú.

 

Ako spolu komunikovať vo vzťahu?

Riešenie je veľmi prosté. Začni komunikovať! Otvorene, bez domýšľania, nedôvery a ideálne naživo. Verím že otvorenou komunikáciou zoči voči sa dá vyriešiť 75% problémov vo vzťahoch.

Ak sa ti niečo nepáči povedz to! Diplomaticky, aby si toho druhého „nezranil“ no zároveň dostatočne jasno, aby si on zas nemusel „domýšľať“.

 

Na odpovede aj môže pomôcť aj môj článok: Čo vytvára uspokojivý vzťah?.   Ak sa ti niečo páči, povedz to! Chutil ti nedeľný obed od priateľky? Pochváľ ju! Páčili sa ti kvety na narodeniny od priateľa?

 

Povedz mu to! Máš radšej tulipány ako ruže? Nečakaj, že si to „domyslí“ – kľudne mu to pripomeň.

Vzťahy nie sú zložité, komplikovaná je len naša komunikácia!

No active "ca-sidebar-13312" sidebar
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram