Všetko čo potrebuješ vedieť o komplimentoch

22/07/2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ak sa komplimenty použijú nesprávne urobia viac škody ako úžitku. Či už ich množstvo, nevhodnosť alebo nesprávne použitie.

 

Čo sú komplimenty?

 

Komplimenty je „pochvala“ alebo uznanie niečoho na druhej osobe čo sa mi páči. Komplimenty sa môžu týkať vzhľadu, osobných vlastností, štýlu obliekania, kondícia… Lichôtky sú formou zaliečania najčastejšie osobe druhého pohlavia.

 

 

Ako prijímať komplimenty

 

Všimol som si, že mnoho ľudí má problém prijímať komplimenty. Vrátane mňa. Zvyknem sa pri nich občas cítiť zvláštne akoby som si ich nezaslúžil, no neskôr ak sa nad nimi lepšie zamyslím potešia ma, pretože niekto vyjadril uznanie za moju snahu, prácu či to aký som človek.

Ak máš problém s prijímaním povedz na začiatok prosté: “Ďakujem.” alebo “Ďakujem vážim si to.” Pri tom rozmýšľaj nad komplimentom a skús si ho zapamätať.

 

Urobil som dnes prieskum a prinášam ti krátky návod ako prijímať komplimenty.

 

 1. Odpovedz / reaguj na kompliment

 

Nepotrebuješ reagovať nejak špeciálne. Jednoduché ďakujem úplne stačí. Vyjadríš tým že počúvaš toho druhého a i sám si ceníš jeho názor.

 

 1. Vráť kompliment (voliteľné)

 

Väčšinu stačí na kompliment reagovať prostým ďakujem. V niektorých prípadoch je vhodné ukázať vôľu „vrátiť kompliment“. Problém tohto prístupu je v tom že to môže vyznieť že nevieš primerane reagovať na kompliment a snažíš sa „líškať“.

 

Treba trénovať dávanie komplimentov aby si mal/a odhad či je vhodné kompliment oplatiť alebo nie. Nemyslím si existuje univerzálna rada či vrátiť alebo nevrátiť kompliment.

 

Ak sa rozhodneš kompliment vrátiť uisti sa že je:

 

 • Úprimný
 • Nesilený

 

Pretože môže vytvoriť opačný efekt ako si chcel/a.

 

 1. Vyjadri vhodné neverbálne správanie

 

Nadviaž očný kontakt, úsmev, priateľský výraz. Daj si pozor na prekrížené ruky! Pretože budeš pôsobiť skepticky.

 

 

Schopnosť prijímať komplimenty sa zlepšuje dávaním komplimentov a pozornejším pozorovaním iných ľudí. Vplyv na ich prijímanie má aj zdravé sebavedomie. Všímaj si spätnú väzbu od ostatných. Ak sa nejaký kompliment opakuje znamená to že si tú pochvalu zaslúžiš.

 

Nepodceňuj sa! Zamysli sa nad komplimentmi – snaž sa na seba pozerať očami toho druhého.

 

Ako dávať ženám komplimenty

skupina žien

 

Nechcem sa tu hrať na vzťahového experta. Dám ti len krátky návod ktorý ťa usmerní. Aby si naozaj naučil dávať ženám komplimenty je potrebné tesotovať rôzne komplimenty v rôznych situáciách.

 

Základné tipy rady ktoré ti môžu pomôcť:

 

 

 1. Zisti čo si daná žena váži aké sú jej hodnoty

Hľadaj niečo na čom jej naozaj záleží. Napríklad môže byť hrdá na to že vie hrať na gitare. Alebo vie chutne variť. Zvyčajne ženy oceňujú to čo majú radi na iných ľudoch.

 

 

 1. Nehovor ženám niečo očividné či všeobecné čo už počuli 1000 krát. Ako napríklad máš krásne oči a podobne. Počuli to už veľa krát a tvoj kompliment vyznie nudne a bez fantázie.

 

 1. Chvíľu pozoruj ženu ktorá sa ti páči. Nevšímaj si toľko jej vzhľad ale správanie, čo hovorí čomu sa venuje čo dosiahla.

 

 

 1. Vyber si niečo čo sa ti naozaj zapáčilo a ja na danej žene jedinečné, ideálne niečo čo nesúvisí so vzhľadom priamo. Pre svoj vzhľad nemusela žena toľko urobiť ak vyhrala v genetickej lotérii. Napríklad – oceňujem na teba húževnatosť že si sa nenechala odradiť prvotnými neúspechmi.

 

 1. Nie je dôležité iba čo povieš ale ako to povieš. Napríklad je rozdiel ak jej povieš kompliment tichým hlasom alebo sa pri tom tváriť vyplašene. Aby tvoje komplimenty mali želaný efekt uisti sa aby si:

 

 • Pôsobil sebavedomo
 • Vyjadril flirtujúci zámer (pevný očný kontakt, možno žmurknutie, úsmev, jemný dotyk)

 

 1. Ps: Daj si pozor aby kompliment neznel urážlivo ako napríklad: páči sa mi tvoj štýl takto sa oblieka dnes veľa žien sa mi zdá. Niektorým ženám to nemusí vadiť no iné sa môžu uraziť.

 

Komplimenty pre mužov

skupina mužov 2

Aj my muži radi počúvame komplimenty. Sme v tom iní ako ženy? Neviem posúdiť. Ako sa muž cíti keď dostane kompliment? Obdivovaný? Žiadaný? Atraktívny? Dobrý a úprimný kompliment môže mužovi zlepšiť deň.

 

Aj my muži sa chce cítiť docenený a dôležitý. Nie len vy dámy!

 

Komplimenty pre mužov sú mierne odlišné od komplimentov pre ženy.

 

Ako dať kompliment mužovi?

 

Buď úprimná

 

Aj keď muži nedostavajú komplimenty tak často ako ženy, stále vedia vycítiť ak ich chce niekto „podplatiť“ lichôtkou (ktorá je falošná). Dávaj iba komplimenty ktoré myslíš vážne.

 

Pochváľ jeho vzhľad

 

Aj keď je pravda že sa muž menej zameriava na svoj vzhľad ako žena nie je mu ľahostajný. Muž sa bude cítiť prijemne, ak oceníš napríklad jeho nový účes. Muža ešte viac poteší ak si všimneš na ňom niečo na čom tvrdo pracoval – napríklad bicepsy z posilňovne a podobne.

 

Pochváľ jeho prácu

 

Muž si cení svoju prácu. Prečo by si ho nemohla pochváliť za dobre vykonanú prácu však? Možno je jeho práca zároveň jeho vášňou a kompliment súvisiaci s jeho prácou ti ukáže inú stránku muža. Vášnivú, zaujímavú a viac mužskú.

 

Netýka sa to len práce ale aj schopností a skúseností. Aby bol tam kde je teraz musel niečo preto urobiť. Mužovi to nespadlo väčšinou len tak samé do lona. Už len to že zaujal práve teba má určitý dôvod. Niečo na ňom musí byť. Niečo čo ťa láka a priťahuje.

 

Vyzdvihni jeho schopnosti a určite sa bude cítiť skvelo.

 

 

Daj mu pocit dôležitosti

 

Nepáči sa mi že sa často v dnešnej dobe zabúda na úlohu a dôležitosť muža. Tým netvrdím že, muž je niečo viac ako žena len proste netreba brať muža ako samozrejmosť. Smutné je že niektoré ženy tvrdia že nepotrebujú muža. Boli sme ale stvorený tak aby sme sa vzájomne dopĺňali. Nie spolu súperili.

 

Je muž ktorí ťa zaujíma a páči nápomocný? Je silný? Muž sa poteší ak mu dáš najavo že je dôležitý a významný. Cíti potom že je pre teba dôležitý. Môže ti byť čokoľvek.

 

Daj mu to ale jasne vedieť.

 

Ukáž že veríš v neho

 

Aj muž môže byť občas neistý. Nie je to robot. Dokonalý „alfa samec“ z reklamy. Je človek ako ty. Tiež môže mať pochybnosti, má veľa práce, občas stres. A občas môže stratiť vieru v seba.

 

Muž až tak často nepočúva o tom ako niekto v neho verí. A ver je to príjemné počuť. Muž sa cíti potom ako super-hrdina.

 

Napríklad:

 

 • Verím v teba.
 • Čokoľvek si zaumieniš aj dosiahneš.
 • Samozrejme ťa povýšia. Si talentovaný a šikovný a všetci to vedia. Som na teba hrdá.

 

 

Oceň jeho úsilie

 

Všetci majú radi ak iní vidia a ocenia úsilie ktoré venujú vzťahu. Aj keď sa to môžu javiť ako banálne veci. Ako malí chlapci sme boli často kritizovaný doma, v škole, kamarátmi. Táto kritika zanechala jazvy na našej duši.

 

Ocenenie úsilia mužovi pomôže vyliečiť tieto rany. Nejde o to čo urobil ale o to že to oceníš. Aj tebe sa páči ak muž ocení tvoje úsilie však?

 

Napríklad:

 

 • Si tak dobrý na mňa.
 • Dokážeš opraviť čokoľvek však?
 • Ďakujem že ma počúvaš. Veľmi si to vážim.

 

Komplimenty ktorými mužovi ukážeš rešpekt

 

Niekoľko štúdií ukázalo že muž cíti rešpekt ako lásku a viac si cení túto emóciu – cítiť sa rešpektovaný ako sa cítiť milovaný. Celkom ma to prekvapuje. Ale niečo na tom je lebo aj pre mňa bolo veľmi frustrujúce cítiť že som nebol rešpektovaný.

 

Niekoľko príkladov ako ukázať mužovi rešpekt:

 

 • Si dobrý muž.
 • Som na teba hrdá.
 • Veľmi ťa rešpektujem.
 • Vždy keď ťa vidím, som vždy lepšia verzia seba.
 • Bolo od teba veľmi odvážne priznať si svoju chybu. Veľmi obdivujem že si to dokázal. Je to veľmi príťažlivé.

 

Komplimenty ktoré ukazujú ako mu veríš a jeho schopnosti viesť

 

Nazvi to genetika, súťaživosť ale väčšina mužov má v sebe potrebu byť videný a vnímaný ako vodca. V živote a vzťahu.

 

Daj mužovi vedieť že ho tak vnímaš a dôveruješ mu napríklad aj takto:

 

 • Verím ti.
 • Som na tvojej strane.
 • Nasledovala by som ťa kamkoľvek.
 • Vždy mi dáš najlepšie rady. Si tak múdry.

 

 

 

Príklady rôznych komplimentov pre mužov:

 

 1. Vážim si čo všetko pre mňa robíš.
 2. Si úžasný.
 3. Si geniálny.
 4. Veľmi si ťa vážim.
 5. Si očarujúci.
 6. Cítim z teba neskutočnú energiu.
 7. Cítim že sa o teba môžem oprieť.
 8. Si moja inšpirácia.
 9. Robíš ma šťastnou.
 10. Som na teba hrdá.

 

316 komplimentov pre mužov.  

 

 

Komplimenty na vzhľad

 

Majú taktiež svoj význam ideálne na niečo s čím si muž či žena museli dať určitú námahu. Napríklad oblečenie. Máš zaujímavé šaty nikdy som podobné nevidel. Tvoja kravata má zaujímavú farbu hodí sa k tvojej osobnosti.

 

Priame komplimenty na vzhľad sú skôr vhodné ak sa viac poznáte.

 

Daj sa do pozície druhej osoby. Čo by sa páčilo teba keby si počul/a? Komplimenty na vzhľad je ideálne kombinovať s inými druhmi komplimentov.

 

 

Komplimenty na oči

 

Oči bývajú často na ľuďoch výrazné a zaujímavé. Lichôtky zamerané na oči môžu mať väčší dopad ako si myslíš. Môžeš ich podať rôznym spôsobom.

 

 1. Komplementy zamerané na farbu očí

 

Naše oči najviac odlišuje farba dúhovky. Neexistujú na svete dvaja ľudia ktorí majú rovnaké oči / rovnaké dúhovky. Ak si muž a dáš jej kompliment na farbu očí ukážeš tým že sa jej nedívaš len do výstrihu ale všímaš si aj detaily.

 

 1. Povedz aký v pocit v tebe vyvolávajú oči

 

Emócie sú prenosné. „Nákazlivé“ – ak pocit ktorý cítiš prenesieš do slov ukážeš tým druhej osobe aj svoje pocity a prenesieš ich ju na ňu.

 

Napríklad:

„Tvoje oči vo mne vyvolávajú radosť.“ Viem nie je to najlepší príklad ale momentálne ma nič lepšie nenapadá… Vieš o lepšom príklade? Podeľ sa oň dolu v komentároch.

 

 

 1. Uisti sa že komplimenty zamerané na oči sú úprimné

Nie je asi nič horšie ako hovoriť niečo čo nemyslím vážne, len preto aby som druhého zmanipuloval/a.

 

Komplimenty na úsmev

 

Ak použiješ dobre kompliment môže vyčarovať na tvári toho druhého úsmev. Ľudia sa radi cítia dobre. Cieľ týchto komplimentov môže byť zároveň poukázanie na krásu úsmevu.

 

10 komplimentov na úsmev

 

 1. Mám rád tvoj úsmev, smeješ sa s tvojimi očami.
 2. Z tvojho úsmevu cítiť sebavedomie.
 3. Rád by som strávil celý život pozeraním sa na tvoj úsmev. (vhodné použiť neskôr)
 4. Ako môžem dosiahnuť že sa začneš usmievať práve takto?
 5. Vyzeráš spontánne keď sa usmievaš.
 6. Keď ťa vidím usmievať ma núti usmievať sa tiež.
 7. Tvoj úsmev ma priťahuje ako magnet.
 8. Tvoj úsmev ma inšpiruje, mám chuť niečo napísať.
 9. Máš odzbrojujúci úsmev.
 10. Cítim akoby si ma objímal/a vždy keď sa usmievaš.

 

Ďalšie príklady komplimentov na úsmev.

 

 

Romantické komplimenty

 

Čo odlišuje priemerné komplimenty od nadpriemerných je romantickosť. Tieto tipy komplimentov sú vhodnejšie do vzťahu nie v začiatočných fázach spoznávania sa.

 

Napríklad:

 

 1. Nemôžem prestať na teba myslieť.

 

Ukážeš tým druhej osobe ako veľa často na myslíš. Na začiatku vzťahu by to vyznelo zvláštne ale neskôr je to niečo iné.

 

 

 1. Ako môžem byť taký šťastlivec? (že ťa mám v živote)

 

Ani si nevieš predstaviť ako dobre padne druhej osobe počuť niečo takéto. Ukážeš jej aká je pre teba špeciálna.

 

 1. Nikdy ma nerobí viac šťastným ako ty.

 

Týmto porovnávaš svojich expartnerov / expartnerky a dávaš ich na piedestál.

 

Najhoršie komplimenty

 

Niekedy komplimenty môžu dopadnúť zle, veľmi zle. Môže nastať trápne ticho či vyvolať k tebe averziu.

 

Vyzeráš lepšie ako predtým…

Vyzeráš lepšie ako moja ex.

Podobáš sa na moju mamu.

 

 

 

 

 

No active "ca-sidebar-13312" sidebar
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram