Zlomené srdce (ako ho vyliečiť)

05/02/2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zlomené srdce je veľmi nepríjemné. Myslím si že každý aspoň raz v živote zažil situáciu kedy sa jeho srdce akoby zlomilo...

 

 

Je zlomené srdce skutočné?

„Môžeš zomrieť na zlomené srdce – je to vedecký fakt.“ Neber to ale doslova. Nepukne ti „srdce“ proste časť srdca prestane správne pracovať. Je súvis medzi  depresiou, duševným zdravýmchorobami srdca. Prečítaj si viac ako môže extrémny stres mať dopad na tvoje srdce.

 

Syndróm zlomeného srdca, taktiež nazývaný cardiomyopathia or takotsubo cardiomyopathia, ťa môže zasiahnuť i keď si zdravý.

 

Ženy majú zvýšenú šancu zažiť náhlu a intenzívnu bolesť v hrudi - reakcia na nárast stresových hormónov - to môže byť spôsobené emocionálne stresujúcou udalosťou. Môže to byť smrť milovanej osoby alebo dokonca rozvod, rozchod alebo fyzické oddelenie, zrada alebo romantické odmietnutie. Mohlo by sa to dokonca stať po dobrom šoku (napríklad výhra v lotérii).

Syndróm zlomeného srdca môže byť zle diagnostikované ako infarkt pretože symptómy sú podobné. Ale na rozdiel od infarktu nie sú žiadne dôkazy že by boli blokované artérie.

 

Zlé správy: Syndróm zlomeného srdca môže viesť k niekoľkým krátkym zlyhaniam svalov srdca.

 

Dobré správy: Syndróm zlomeného srdca je zvyčajne liečiteľný. Väčšina ľudí ktorý zažili tento syndróm sa plne zotavili behom niekoľkých týždňov. A je nízke riziko že sa im to bude opakovať znova ( vo výnimočných prípadoch to môže byť osudné).

 

Čo spôsobuje zlomené srdce?

 

Ako bolo vyššie spomenuté negatívna stresová udalosť ako strata milovanej osoby, rozchod a podobne.

 

Ako prekonať zlomené srdce?

 

zamyslený muž

Viem aké to môže byť nepríjemné ak ťa sklame niekto, na kom ti záležalo a mal si ho rád. Ja pred cca tromi rokmi som si tým prešiel. Oklamal ma človek o ktorom by som to nikdy nepovedal, čo bolo na tom najhoršie že to trvalo až dva týždne. Dva týždne plné smútku, hnevu a frustrácie. Cítil som sa tak bezmocný, tak prázdny.

 

Potom sa to ale stalo dozvedel som sa „pravdu“. Ako sa hovorí pravda ťa oslobodí. Keď som sa dozvedel pravdu kričal som, nadával som. Emócie zo mňa vytryskli ako láva zo sopky. Bol som chvíľu aj „zlomený“ ale nevzdal som sa ponoril som sa do mojich cieľov.

 

Začal som sa venovať  môjmu projektu – webstránke ktorú práve čítaš. Ja na nej stále čo zlepšovať a meniť. Ale robí mi to radosť. Je to jedna z vecí ktorá dala môjmu životu zmysel. Rád tvorím nové veci, a moja stránka sa stala nástrojom k dosiahnutiu tohto cieľa.

 

Preruš kontakt

 

Najprv som si skryl v chate expriateľku a zrušil sledovanie facebookového profilu. Časom aj zablokoval ex-priateľku na facebooku. Nechcel som s ňou už viac komunikovať, nikam to neviedlo a cítil som horšie. Postupne som sa začal cítiť lepšie a lepšie. Čoraz menej som na ňu myslel.

 

Môže sa to zadať detinské ale funguje to. Odstrániš proste zdroj pokušenia.

 

Pochop rozchod

žena dívajú sa na more

Podľa doktora Wincha je pochopenie rozchodu nevyhnutný krok k jeho prekonaniu. Z vlastnej skúsenosti musím súhlasiť. Ako náhle som pochopil dôvody môjho rozchodu odľahlo mi. Pochopil som že ak by som v tom vzťahu ostal nebol by som šťastný. Samozrejme som pochopil aj svoje chyby.

 

Ak vzťah skončí bez jasného dôvodu – nie je to tvoja chyba a podobne nepros o dôvod. Jednoducho si nejaký vytvor. Doktor Winch odporúča taký dôvod ktorý je citlivý k tvojmu sebavedomiu ako napríklad „mala problém so záväzkami.“

Získať sebavedomie po rozchode ti pomôže článok: Ako získať sebavedomie po rozchode?

 

Znova sa cítiť šťastný / šťastná

 

To že sa po rozchode cítiš smutný / smutná je normálne. Môžu za to hormóny.  Prvý krok k riešeniu je pochopiť že cítiť sa mizerne po rozchode je normálne. Každý si tým aspoň raz prešiel.  Všimni si svoje pocity a príjmy ich je to normálne.

 

Začni robiť to, čo ti robí radosť. Napríklad šport, tanec, hobby...

 

(obviňovanie - antonymum) obnovenie dôvery v seba

rovnováha
Po rozchode môžeš skĺznuť k tomu že hľadáš na sebe chyby a obviňuješ sa. Jasné určité chyby si urobil kto ale nie?

 

Možno sa pýtaš dookola čo som urobil / urobila zle? Negatívna špirála obviňovania ti ale nepomôže.

 

Ak ti viac ľudí z tvojho okolia hovorí napríklad že si atraktívny / atraktívna a ty tomu neveríš, mal / mala by si vziať do úvahy že je to pravda a tvoje pochybnosti o sebe sú neopodstatnené. Skrytý dôvod môže byť nízke sebavedomie, a nie že si málo atraktívny / málo atraktívna.

Dôvera v sebe sa môže chápať aj ako sebavedomie s ním ti môže pomôcť kurz zdravé sebavedomie.

 

Prenes sa cez tú pravú / toho pravého

 

Ako ľudia máme tendenciu udalosti a ľudí vnímať skreslene. Na svete žije niekoľko miliárd ľudí aká je podľa teba šanca že tvoj / tvoja poslendá láska bola tá práva? Veľmi nízka.

 

Podľa mňa nik nie je pre teba či pre mňa ten pravý či pravá. Sú proste ľudia s ktorými sa do vzťahu hodíš viac a s ktorými menej. To je všetko.

 

Ak si spätne premietneš váš vzťah zistíš že vieš nájsť pekné momenty ale aj nepríjemné. Najlepšie sa ti to podarí tak, že sa na situáciu dívaš očami niekoho iného napríklad kamerou. Odstrániš na chvíľku všetky pocity, a dívaš sa aspoň na chvíľku viac racionálne a triezvo.

 

Nikto nie je perfektný a ani tvoja posledná „veľká láska“ nebola až tak veľká.

Zmeníš význam spoločných miest

 

V minulosti som si myslel že dobré riešenie je vyhýbať sa miestam ktoré sa viazali na moju expriateľku no dnes ma zasiahol aha moment že sa to dá robiť inak...

 

Radšej ako sa vyhýbať miestam ktoré ste spoločne navštevovali je zmeniť ich význam. Napríklad ak ste spolu chodili hrávať bowling choď na bowling s partiou. Staré spomienky zmeníš na nové. Už si nebudeš pamätať ako ti bolo fajn na bowlingu s priateľkou ale ako ti bolo dobre na bowlingu s kamarátmi. Je to to rozdiel však?

 

 

Začni randiť

rande pri západe slnka

 

Ak sa bojíš znova randiť ignoruj tento inštinkt. To len tvoja myseľ sa ťa snaží chrániť. Pripomenie ti to to že existujú aj iný ľudia a zároveň to pomôže tvojmu zranenému sebavedomiu. Ak začneš znova randiť môže ti pomôcť článok: Prvé rande – zaujímavé otázky

 

Odpútaš tým aj svoju myseľ od expartnera. Jednou z ciest ako začať randiť je prihlásiť sa na speed dating - rýchle rande!

 

Záver

Mať zlomené srdce nie je koniec sveta. Nie je hanba po rane padnúť, hanba je ostať ležať. Takže šup, šup postav sa po rane zlomeného srdca!

 

 

 

 

 

 

No active "ca-sidebar-13312" sidebar
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram